Çekişmeli boşanma davalarında, her iki tarafın da duruşmada hazır bulunması ve savunmalarını yapmaları beklenir. Eğer, tarafların avukatları varsa bu durumda duruşmaya avukatlar katılabilir ayrıca tarafların avukatlarıyla birlikte duruşmaya katılması gerekmez.

Tarafların avukatları yoksa bu durumda davacı taraf duruşmaya katılmazsa, davacının açtığı boşanma dava dosyası işlemden kaldırılır. Bu, davanın durdurulduğu anlamına gelir. Böyle bir durumda, davacının, duruşmadan sonraki 3 ay içinde davanın yeniden açılmasını talep etmesi gerekir ve talep ettiği takdirde, dava kaldığı yerden devam eder. Ancak, bu 3 aylık süre zarfında dava yenilenmezse yani taraf dava dosyasının tekrar işleme alınmasını talep etmezse, dava açılmamış sayılır ve sona erer.

Eğer davalı taraf duruşmaya katılmazsa, dosya işlemden kaldırılmaz. Davalı taraf yokluğunda yapılan işlemlere itiraz hakkını kaybeder. Bundan dolayı, mahkeme davacının taleplerini kabul edebilir ve davanın sonucunu davacının lehine sonuçlandırabilir. Ancak, bu otomatik bir sonuç değildir, davanın koşullarına bağlıdır.